"cumadh" meaning in All languages combined

See cumadh on Wiktionary

Noun [Irish]

IPA: /ˈkɞmˠu(ː)/ [Ulster] Forms: cumtha [genitive, singular]
Head templates: {{head|ga|noun|genitive singular|cumtha||||||||-|||||altform=|cat2=|f1request=1|f4request=1|g=m|g2=|g3=|head=}} cumadh m (genitive singular cumtha), {{ga-noun|m|cumtha|-}} cumadh m (genitive singular cumtha)
  1. verbal noun of cum Tags: form-of, masculine, noun-from-verb Form of: cum
    Sense id: en-cumadh-ga-noun-mcRkW68c

Verb [Irish]

IPA: /ˈkɞmˠu(ː)/ [Ulster] Forms: no-table-tags [table-tags], cumadh [error-unrecognized-form], chumadh [error-unrecognized-form], gcumadh [error-unrecognized-form]
Head templates: {{head|ga|verb form}} cumadh Inflection templates: {{ga-mut}}
  1. inflection of cum:
    autonomous past indicative
    Tags: autonomous, form-of, indicative, past Form of: cum
    Sense id: en-cumadh-ga-verb-FJi6eJ70
  2. inflection of cum:
    analytic past subjunctive
    Tags: analytic, form-of, past, subjunctive Form of: cum
    Sense id: en-cumadh-ga-verb-a7kImqo0
  3. inflection of cum:
    third-person singular imperative
    Tags: form-of, imperative, singular, third-person Form of: cum
    Sense id: en-cumadh-ga-verb-gk3n0uVZ Categories (other): Irish entries with incorrect language header Disambiguation of Irish entries with incorrect language header: 13 19 21 47

Noun [Scottish Gaelic]

Forms: cumaidh [genitive, singular], cumaidhean [plural]
Head templates: {{head|gd|noun|||||||genitive singular|cumaidh|||||||||plural|cumaidhean||||||{{{pl4}}}|||cat2=|f10accel-form=p|f11accel-form=genpl|f1accel-form=dat|s|f2accel-form=dat|s|f3accel-form=dat|s|f4accel-form=gen|s|f5accel-form=gen|s|f6accel-form=gen|s|f7accel-form=gen|s|f8accel-form=p|f9accel-form=p|g=m|g2=|g3=|head=|sort=}} cumadh m (genitive singular cumaidh, plural cumaidhean), {{gd-noun|g=m|gen=cumaidh|pl=cumaidhean}} cumadh m (genitive singular cumaidh, plural cumaidhean)
  1. verbal noun of cum Tags: form-of, masculine, noun-from-verb Form of: cum
    Sense id: en-cumadh-gd-noun-mcRkW68c
  2. shape, form Tags: masculine Synonyms (shape, form): cruth
    Sense id: en-cumadh-gd-noun-yzMp5CiQ Categories (other): Pages with 2 entries, Pages with entries, Scottish Gaelic entries with incorrect language header Disambiguation of Pages with 2 entries: 11 13 13 18 11 35 Disambiguation of Pages with entries: 7 8 9 12 7 56 Disambiguation of Scottish Gaelic entries with incorrect language header: 21 79 Disambiguation of 'shape, form': 0 100
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: cumadair

Inflected forms

{
  "forms": [
    {
      "form": "cumtha",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "-",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "2": "noun",
        "3": "genitive singular",
        "4": "cumtha",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "altform": "",
        "cat2": "",
        "f1request": "1",
        "f4request": "1",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "cumadh m (genitive singular cumtha)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "cumtha",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "cumadh m (genitive singular cumtha)",
      "name": "ga-noun"
    }
  ],
  "lang": "Irish",
  "lang_code": "ga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "form_of": [
        {
          "word": "cum"
        }
      ],
      "glosses": [
        "verbal noun of cum"
      ],
      "id": "en-cumadh-ga-noun-mcRkW68c",
      "links": [
        [
          "cum",
          "cum#Irish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "noun-from-verb"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkɞmˠu(ː)/",
      "tags": [
        "Ulster"
      ]
    }
  ],
  "word": "cumadh"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ga-mut",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "cumadh",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "chumadh",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "gcumadh",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "cumadh",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "ga-mut"
    }
  ],
  "lang": "Irish",
  "lang_code": "ga",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "cum"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of cum:",
        "autonomous past indicative"
      ],
      "id": "en-cumadh-ga-verb-FJi6eJ70",
      "links": [
        [
          "cum",
          "cum#Irish"
        ],
        [
          "autonomous",
          "autonomous"
        ]
      ],
      "tags": [
        "autonomous",
        "form-of",
        "indicative",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "cum"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of cum:",
        "analytic past subjunctive"
      ],
      "id": "en-cumadh-ga-verb-a7kImqo0",
      "links": [
        [
          "cum",
          "cum#Irish"
        ],
        [
          "analytic",
          "analytic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "analytic",
        "form-of",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "13 19 21 47",
          "kind": "other",
          "name": "Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "cum"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of cum:",
        "third-person singular imperative"
      ],
      "id": "en-cumadh-ga-verb-gk3n0uVZ",
      "links": [
        [
          "cum",
          "cum#Irish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkɞmˠu(ː)/",
      "tags": [
        "Ulster"
      ]
    }
  ],
  "word": "cumadh"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "cumadair"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "cumaidh",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "cumaidhean",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "10": "cumaidh",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "17": "",
        "18": "",
        "19": "plural",
        "2": "noun",
        "20": "cumaidhean",
        "21": "",
        "22": "",
        "23": "",
        "24": "",
        "25": "",
        "26": "{{{pl4}}}",
        "27": "",
        "28": "",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "genitive singular",
        "cat2": "",
        "f10accel-form": "p",
        "f11accel-form": "genpl",
        "f1accel-form": "dat|s",
        "f2accel-form": "dat|s",
        "f3accel-form": "dat|s",
        "f4accel-form": "gen|s",
        "f5accel-form": "gen|s",
        "f6accel-form": "gen|s",
        "f7accel-form": "gen|s",
        "f8accel-form": "p",
        "f9accel-form": "p",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "cumadh m (genitive singular cumaidh, plural cumaidhean)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "g": "m",
        "gen": "cumaidh",
        "pl": "cumaidhean"
      },
      "expansion": "cumadh m (genitive singular cumaidh, plural cumaidhean)",
      "name": "gd-noun"
    }
  ],
  "lang": "Scottish Gaelic",
  "lang_code": "gd",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "form_of": [
        {
          "word": "cum"
        }
      ],
      "glosses": [
        "verbal noun of cum"
      ],
      "id": "en-cumadh-gd-noun-mcRkW68c",
      "links": [
        [
          "cum",
          "cum#Scottish_Gaelic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "11 13 13 18 11 35",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 2 entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "7 8 9 12 7 56",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "21 79",
          "kind": "other",
          "name": "Scottish Gaelic entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "shape, form"
      ],
      "id": "en-cumadh-gd-noun-yzMp5CiQ",
      "links": [
        [
          "shape",
          "shape"
        ],
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "_dis1": "0 100",
          "sense": "shape, form",
          "word": "cruth"
        }
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "word": "cumadh"
}
{
  "categories": [
    "Irish entries with incorrect language header",
    "Irish lemmas",
    "Irish masculine nouns",
    "Irish non-lemma forms",
    "Irish nouns",
    "Irish verb forms",
    "Pages with 2 entries",
    "Pages with entries",
    "gd-noun 2"
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "cumtha",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "-",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "2": "noun",
        "3": "genitive singular",
        "4": "cumtha",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "altform": "",
        "cat2": "",
        "f1request": "1",
        "f4request": "1",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "cumadh m (genitive singular cumtha)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "cumtha",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "cumadh m (genitive singular cumtha)",
      "name": "ga-noun"
    }
  ],
  "lang": "Irish",
  "lang_code": "ga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Irish verbal nouns"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "cum"
        }
      ],
      "glosses": [
        "verbal noun of cum"
      ],
      "links": [
        [
          "cum",
          "cum#Irish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "noun-from-verb"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkɞmˠu(ː)/",
      "tags": [
        "Ulster"
      ]
    }
  ],
  "word": "cumadh"
}

{
  "categories": [
    "Irish entries with incorrect language header",
    "Irish lemmas",
    "Irish masculine nouns",
    "Irish non-lemma forms",
    "Irish nouns",
    "Irish verb forms",
    "Pages with 2 entries",
    "Pages with entries",
    "gd-noun 2"
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ga-mut",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "cumadh",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "chumadh",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "gcumadh",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "cumadh",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "ga-mut"
    }
  ],
  "lang": "Irish",
  "lang_code": "ga",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "cum"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of cum:",
        "autonomous past indicative"
      ],
      "links": [
        [
          "cum",
          "cum#Irish"
        ],
        [
          "autonomous",
          "autonomous"
        ]
      ],
      "tags": [
        "autonomous",
        "form-of",
        "indicative",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "cum"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of cum:",
        "analytic past subjunctive"
      ],
      "links": [
        [
          "cum",
          "cum#Irish"
        ],
        [
          "analytic",
          "analytic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "analytic",
        "form-of",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "cum"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of cum:",
        "third-person singular imperative"
      ],
      "links": [
        [
          "cum",
          "cum#Irish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkɞmˠu(ː)/",
      "tags": [
        "Ulster"
      ]
    }
  ],
  "word": "cumadh"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 2 entries",
    "Pages with entries",
    "Scottish Gaelic entries with incorrect language header",
    "Scottish Gaelic lemmas",
    "Scottish Gaelic masculine nouns",
    "Scottish Gaelic nouns",
    "gd-noun 2"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "cumadair"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "cumaidh",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "cumaidhean",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "10": "cumaidh",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "17": "",
        "18": "",
        "19": "plural",
        "2": "noun",
        "20": "cumaidhean",
        "21": "",
        "22": "",
        "23": "",
        "24": "",
        "25": "",
        "26": "{{{pl4}}}",
        "27": "",
        "28": "",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "genitive singular",
        "cat2": "",
        "f10accel-form": "p",
        "f11accel-form": "genpl",
        "f1accel-form": "dat|s",
        "f2accel-form": "dat|s",
        "f3accel-form": "dat|s",
        "f4accel-form": "gen|s",
        "f5accel-form": "gen|s",
        "f6accel-form": "gen|s",
        "f7accel-form": "gen|s",
        "f8accel-form": "p",
        "f9accel-form": "p",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "cumadh m (genitive singular cumaidh, plural cumaidhean)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "g": "m",
        "gen": "cumaidh",
        "pl": "cumaidhean"
      },
      "expansion": "cumadh m (genitive singular cumaidh, plural cumaidhean)",
      "name": "gd-noun"
    }
  ],
  "lang": "Scottish Gaelic",
  "lang_code": "gd",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Scottish Gaelic verbal nouns"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "cum"
        }
      ],
      "glosses": [
        "verbal noun of cum"
      ],
      "links": [
        [
          "cum",
          "cum#Scottish_Gaelic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "shape, form"
      ],
      "links": [
        [
          "shape",
          "shape"
        ],
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "sense": "shape, form",
      "word": "cruth"
    }
  ],
  "word": "cumadh"
}

Download raw JSONL data for cumadh meaning in All languages combined (4.3kB)

{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: cumadh/Irish 'radical' base_tags=set()",
  "path": [
    "cumadh"
  ],
  "section": "Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "cumadh",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'lenition'",
  "path": [
    "cumadh"
  ],
  "section": "Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "cumadh",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'eclipsis'",
  "path": [
    "cumadh"
  ],
  "section": "Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "cumadh",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.